Przekładnia planetarna – co powinniśmy o niej wiedzieć

Docenianym typem przekładni zębatej jest przekładnia planetarna. Jej konstrukcja jest podobna do układu słonecznego. Jest ona popularnym udogodnieniem technicznym. Przenosi moc na wiele sposobów. Stosuje się ją w wielu dziedzinach przemysłu. Rower i blender są najprostszymi przykładami jej wykorzystania. Ciekawe informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

Jak zbudowana jest przekładnia planetarna?

Przekładnia planetarna zawdzięcza swoją nazwę układowi słonecznemu, dlatego że sposób jej funkcjonowania przypomina jego pracę. Koło centralne, nazywane jest słonecznym, ustawione jest środku urządzenia. Usytuowane jest ono na stałe, na specjalnym wałku. Jego satelity to także koła, umieszczone w równych odstępach, zazębiające się z nim. Obracają się one wokół własnej osi i wokół koła słonecznego jak planety wokoło słońca. Trzecim segmentem przekładni planetarnej jest koło zewnętrzne. Jest ono największych rozmiarów. Liczba wszystkich kół jest uzależniona od mocy, którą przenoszą. Mały wymiar przekładni, przy dużych możliwościach, to jeden z jej plusów.

Jakie są rodzaje przykładni planetarnych i gdzie znajdują zastosowanie
Przekładnie planetarne wykorzystuje się w motoryzacji, w lokomotywach, okrętach, turbinach. W pojazdach specjalistycznych oraz przemyśle produkcyjnym znajdują zastosowanie przekładnie planetarne osiowe i kątowe. Przenoszą moc na wiele sposobów, nawet z silników, w których jest najwyższa. Rower miejski z przerzutkami oraz mikser to przykłady użytkowania tego urządzenia. Żeby dobrać odpowiednią przekładnię planetarną, należy korzystać z usług specjalistów, którzy przygotują prawidłowe obliczenia. Tutaj znajdziesz miejsce, gdzie zasięgniesz opinii fachowców przy zakupie urządzenia https://motovario.com.pl/przekladnie-planetarne-seria-pg. Zaletami przekładni są przede wszystkim mały rozmiar, prosta konstrukcja przy możliwości uzyskania dużych przełożeń. Dlatego należy do znaczących wynalazków technicznych.

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *